Plastik ve PET Atık Geri Dönüşümü

Plastik, genellikle petrolden elde edilen malzemelerin petrokimya tesislerinde işlenmesi sonucu ortaya çıkan bir malzemedir. Kullanım alanı oldukça geniş olan plastik, ambalajlamadan borulara mutfak eşyalarından oyuncaklara kadar birçok farklı ürünün üretiminde ana malzeme olarak kullanılır.

Ancak bu eşyaların da kullanım ömürleri dolduğunda plastik atık kategorisine girerler. 

PET Şişe Geri Dönüşümü

Hayatımızın birçok anında elimizde olan ve dünya çapında tüketimi günlük olarak bile binlerce tonu bulan PET şişeler için geri dönüşüm ekonomik açıdan ve doğamız için sayısız faydaya ve yüksek öneme sahiptir.

PET Şişe Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

PET şişelerin geri dönüşümü ile plastikleri doğaya geri kazandırma süreci iki farklı yöntemle ilerleyebilir. PET şişelerin geri dönüşümü fiziksel yöntem ve kimyasal yöntem olarak ikiye ayrılmaktadır.

Fiziksel Yöntem ile PET Şişe Geri Dönüşümü

Fiziksel yöntemin ilk aşaması olarak ayrıştırma gerçekleşmektedir. Plastik atıklar plastik türlerine göre ayrıştırılmaktadır. Burada amaç mümkün olduğunca aynı özellik ve saflıktaki plastik türlerini geri dönüşüme beraber sokmak ve süreci heterojenleştirmektir. Bir plastik çeşidi için uygun olan bir yöntem başka bir plastik çeşidi için uygun olmayabileceği için bu ayrıştırma aşaması önemlidir.

İkinci olarak kırma-yıkama aşamasına geçilir. Bu aşamada ise plastikteki kirler temizlenir, tozlar giderilir ve PET ıslak bir şekilde kırılır. Bunun sebebi ise PET şişenin sert yapısının sürecin devamında problem yaratmaması için elimine edilmesidir.

Bu aşamayı takip eden kurutma ve durulama aşamasında yıkanan ve kırılan PET şişeler, parçalanmış plastikler haline döner ve bu parçalar 140-170 derece arasında 3-7 saat boyunca kurutulur. Dördüncü aşamada ürün cinsine göre bir kesim aşamasından geçen plastikler son olarak da geri dönüşüm hatlarına ulaştırılır. Bu aşamada plastikler öğütülür ve granül halinde hammaddeye dönüştürülür.

Kimyasal Yöntem ile PET Şişe Geri Dönüşümü

Kimyasal yöntemde ise PET şişeler aminoliz, amonoliz, metanoliz, hidroliz, sabunlaştırma ve piroliz gibi çeşitli kimyasalların adını alan aşamalar sayesinde gerekli kimyasallarla saflaştırılıp monomerlerine indirilir. Bu değişik kimyasal aşamaların her biri farklı türdeki plastiklerin farklı alanlarda kullanılacak şekilde geri dönüştürülmesini sağlar.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.